اطلاعیهاطلاعیه

اگر بخواهیم تعریفی جامع و کلی از برج هاي خنك كننده داشته باشیم می توان اینگونه نوشت که برای خنک کردن آبی که در فر آیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد از دستگاه هایی با نام برج خنک کننده استفاده می کنیم.بخش هایی همچون نیروگاه ها و پالایشگاه ها و دیگر واحد های صنعتی بزرگ و کوچک همه و همه برای فرآیند خنک سازی از این برج ها استفاده می کنند.


اجزای اصلی برج هاي خنك كننده را می توان به صورت زیر بر شمرد:
1-فن ها 2- پکینگ ها 3-حوضچه جمع آوری آب 4-قطره گیرها

 

برج هاي خنك كننده|برج های خنک کننده |09121620495


فن ها نقش مهمی جهت انتقال دما به محیط بیرون را ایفا می کنند. هوای گرم شده زمانیکه دمای آب را به خود گرفته است حال توسط یک فن می تواند به راحتی از دستگاه خارج به بیرون هدایت شود.در اکثر برج هاي خنك كننده معمولا از این روش استفاده می کنند که به آن کشش مکانیکی گفته می شود.
بخش بعدی پکینگ ها می باشند که در یک مقاله جداگانه قبلا راجع به انها بحث کرده بودیم اما به صورت کلی باید گفت که پکینگ ها به منظور افزایش انتقال حرارتی میان آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به مدل های مختلفی که دارند هر کدام دارای راندمان و کیفیت مخصوص به خود می باشند.
قسمت بعدی که شاید بارها اسم آنرا شنیده باشید حوضچه می باشد که اب خنک شده در نهایت در اینجا جمع شده و به سمت دستگاه های صنعتی هدایت می شود. و در اخر هم قطره گیر ها که اسمشان هم مشخص است به منظور جلوگیری از انتشار آب از برج به محیط بیرون مورد استفاده قرار می گیرند.

برج هاي خنك كننده|برج های خنک کننده |09121620495


در یک تقسیم بندی که برای برج هاي خنك كننده انجام می دهند انها را بر اساس جنس ساختاری که دارند تقسیم بندی می کنند.که در این بین به سه دسته فلزی-فایبر گلاس و بتنی تقسیم بندی شده و بر اساس نیاز هر منطقه می توان از این سه مدل استفاده نمود.معمولا در محیط ها مرطوب از فایبر گلاس بیشتر استفاده می کنند.
از لحاظ نحوه عملکرد و مکانیسم انتقال حرارت می توان در یک تقسیم بندی دیگر برج هاي خنك كننده را به صورت زیر از هم تفکیک کرد:
مدل مرطوب کننده
مدل خشک
مدل مرطوب و خشک
در مدل مرطوب مصرف آب بیش از حد بالا می باشد و در واقع بوسیله تبخیر عمل انتقال دما از آب به هوا رخ می دهد. و همچنین میزان پراکندگی آب بیش از حد می باشد.
در مدل خشک اما خبری از مصرف بالای آب نبوده و در واقع با هوای سرد عمل خنک سازی صورت می پذیرد.
و در مدل مرطوب و خشک با استفاده از ترکیب دو روش بالا عمل خنک سازی در برج هاي خنك كننده صورت می پذیرد.که در این مدل در دو مرحله با کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دو روش قبلی می توان عمل خنک سازی را انجام داد.
در یک تقسیم بندی دیگر با توجه به نوع برخورد جریان های آب گرم و هوا انها را به دو دسته برج خنک کن با جریان هوای متقاطع و برج خنک کن با جریان هوای مخالف تقسیم بندی می کنند.در کل نتیجه گیری که می توان انجام داد این است که نحوه عملکرد تمامی برج هاي خنك كننده بدین صورت است که هر چه می توانند سطح تماس آب را با هوا بیشتر کنند تا در نهایت عمل انتقال دما با کیفیت بالاتری انجام شود.مثلا در یک نمونه با استفاده از پکینگ های مخصوص آب را به قطرات بسیار ریز تقسیم بندی می کنند و همزمان هوا را در مجاورت از قطرات آب قرار می دهند.ریز بودن قطره های آب باعث می شود تا انتقال دما از انها به هوا سریع تر صورت گیرد و در نهایت موجب خنک سازی سریع می شود.

برج هاي خنك كننده|برج های خنک کننده |09121620495


در مرحله اخر هم باید مرحله نصب را نیز مورد بررسی و انالیز قرار داد. اگر می خواهید برج هایی از نوع مرطوب کننده استفاده کنید باید دقت داشته باشید به دلیل پراکندگی آب حتما در محلی آنها را قرار دهید که به دیگر دستگاه های صنعتی شما آسیبی وارد نکنند. و همچنین باید محلی باشد که جریان هوا براحتی قابل انتقال باشد و بتواند از ان محیط خارج شود.

 

 

انواع برج های خنک کننده

همانطور که در مقالات قبلی نیز عرض کردیم در واقع برج های خنک کننده با روش ایجاد سطح تماس هوا و آب باعث خنک شدن اب می شوندوو در این روش آب با تماس بیشتری که با هوا می گیرد دمای خود را به /ان انتقال داده و در عمل ما شاهد خارج شدن بخار از بالای برج های خنک کننده هستیم.بر اسا شرایط اقلیمی و اب و هوایی در ساخت این دستگاه ها تغییر و تحولاتی به کار برده اند و هدف این بوده تا آنجایی که می شود انها را همسو با طبیعت و محیط به کار گرفته شده از این دستگاه ها طراحی کنند.بر همین اسا س در یک تقسیم بندی کلی مس توان برج های خنک کننده را قرار داد.


نوع اول برج خنک کننده مرطوب است. در این دستگاه برای اینکه بتواند حرارت دستگاه را به محیط انتقال دهد از روش هایی همچون
1. بوسیله افزایش حرارت هوای اطراف
2. بوسیله تبخیر بخشی ازآب در حال گردش در سیستم
3. بوسیله افزایش دمای مخزن طبیعی آب جمع آوری سرد شده

 برج های خنک کننده|09121620495

استفاده می کند . این مدل یکی از بهترین انواع برج های خنک کننده می باشد که اگر شرایط محیطی ان فراهم باشد می تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد.مدل بعدی که در ساخت این نوع دستگاه ها از /ان استفاده می کنند برج خنک کننده خشک است.همانطور که از اسم /ان هم مشخص است این دستگاه برای محیط هایی که اب کم است و اب و هوای خشکی دارد و نمی توان براحتی اجازه داد که آب برای از دست دادن انرزی و حرارت خود تبخیر شود از این مدل استفاده می کنند.در واقع در این روش آب با عبور از لوله های پره دار باعث می شود تا به خاطر جریان هوای میان لوله ها گرماو انرژی خود را از دست داده و بدین روش خنک می شود.
و اما نوع سوم این دستگاه ها در واقع تلفیقی از برج خنک کننده خشک و مرطوب است. علت ساخت این برج این بود که هر کدام از دو مورد اول دارای معایبی هستند و می بایت برای رفع انها از تلفیق دو مدل استفاده کرد تا بتوان تا انجایی که می شود مزایای استفاده را در مقابل معایب بالا برد.یکی از مشکلات اساسی برج های خنک کننده نوع اول به دلیل وجود تبخیر اب این بود که در حین فعالیت اب را به اطارف می پراکند و این در یک محیط صنعتی ممکن است باعث آسیب رساندن به سایر دستگاه ها شود.مشکل برج های خنک کننده نوع خشک هم این است که به خاطر نوع عملکردش در نهایت فشار زیادی به نحوه کار کرد نیروگاه ها می آورد.
حال با ترکیب این دو روش در نهایتی به بهترین مدل موجود از این دستگاه خواهیم رسید که کارایی بالاتری نسبت به دو مدل قبلی دارد.

اگر بخواهیم از مزایا و برتری های روش سوم نسبت به دو روش قبلی بگوییم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. هوای زیر اشباع خروجی ذرات آب کمتری نسبت به برج مرطوب ایجاد نموده و شرایط اقلیمی مطلوب آنها را کاملاً حذف می کند .
2. چون آب در قسمت خشک قبلاً خنک شده است بنابراین افت های ناشی از تبخیر در قسمت مرطوب کاهش یافته است و در نتیجه از مصرف آب جبرانی برای جبران تبخیر آب بطور قابل ملاحظه ای کاسته خواهد شد .

برج های خنک کننده|09121620495

بیشترین زمانیکه از برج های خنک کننده استفاده می کنند در مواردی است که دسترسی به اب می باشد و از طرفی هم نیاز به کاهش موثر ذرات نیز حس می شود.برای ساخت برج های سرد کننده آب بهترین موادی که می توانند به کار ببرند چوب است.. البته نه از هر نوع چوبی بلکه باید برای این کار از چوب بسیار محکم و مقاوم استفاده کرد که بتواند در مقابل رطوبت پایداری لازم را داشته باشد.همچنین به دلیل اینکه در تماس با آب است و از رشد و نمو باکتری ها و روییدن علف و جلبک ها بروی /ان جلوگیری کنند یک پوشش نازکی از لاستیک را بروی ان قرار می دهند.

 

برج های خنک کننده برای کشندگی هوا نیز در دو مدل مکانیکی و طبیعی تقفسیم بندی می شوند.در حالت طبیعی عمل کشندگی توسط دودکش هایی که در این دستگاه ها تهویه شده است انجام می شود و در حالت مکانیکی برای تهویه هوا از فن استفاده می کنند.تاریخچه ساخت این دستگاه به حدود 100 سال پیش بر می گردد و اولین بار در اروپا شاهد ساخت چنین دستگاه هایی بودیم.الان خوشبختانه با پیشرفتی که در سطح کشور رخ داده است بدون نیاز به دانش خارجی کلیه موارد فوق در ایران توسط کارخنجات و شرکت های داخلی طراحی و تولید می شود و این جای بسیار امیدواری را دارد تا ان شا اله همین مسیر را با پیشرفت روز افزون به سمت تعالی پیش رویم.

برج های خنک کننده|09121620495

 

 

 مطالب مفید دیگر در سایت:

طراحی برج خنک کننده 
کولینگ تاور
قیمت برج خنک کننده
تولید برج خنک کننده
برجهای خنک کن
تهویه مطبوع
برج های خنک کن
شرکتهای تهویه مطبوع
پکینگ برج خنک کننده
انواع برج خنک کن
تعمیرات برج خنک کننده
انواع برج خنک کننده
تهویه مطبوع ساختمان
برج خنك كننده
برج خنك كن
طراحی برج خنک کننده 
برج خنک کننده فایبرگلاس
برج خنک کننده آب 
برج خنک کن
برج خنک کننده
برج های خنک کننده
تجهیزات تهویه مطبوع
برج هاي خنك كننده
خرید برج خنک کننده
برج خنک کن جریان متقاطع
برج خنک کننده گالوانیزه
برج خنک کننده جریان مخالف
برج خنک کن جریان مخالف
برج خنک کننده جریان متقاطع
برج خنک کننده مکعبی
برج خنک کن گالوانیزه
تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده
قطعات برج خنک کننده
انواع پکینگ
پکینگ
برج خنک کننده سازان

برج خنک کننده

تعمیرات برج خنک کننده

طراحی برج خنک کننده

انواع برج خنک کن

قیمت برج خنک کننده

برج خنک کننده فایبر گلاس

هوا ساز

هوا ساز خانگی

برج خنک کننده فایبر گلاس

 

محصولات

دانستنی ها

سيستم سيركوله باز در حجم وسيعي از طراحي سيستم برج هاي خنك كننده در صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد كه شامل پمپ, مبدل حرارتي و برج خنك كننده است .پمپ عمل پمپاژ  و سير كوله آب را از طريق مبدل حرارتي انجام مي دهدكه باعث جذب گرما و انتقال آن به برج خنك كننده مي شود و در آنجا گرماي آب توسط عمل تبخيربه محيط پس داده مي شود. بواسطه عمل تبخير, اب در سيستم سيركو له باز از نظر شيميايي دستخوش تغيير مي گردد.

انتقادات و پیشنهادات

:
:
:
: 15 + 3 =

حاضرین در سایت

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اطلاعات تماس با ما

address تهران ، شهریار، شهرک صنعتی کبودین روبروی قارچ و مرغ پرچین پ 10
tell تلفن:
  65682636(021)
fax

موبایل:

1620495(912)

e-mail

مدیر عامل:

 اصغر حکمت شعار

بازدید سایت

امروز299
دیروز144
این هفته1815
مجموع271985

آی پی بازدیدکنندگان : 54.225.42.99
Unknown ? Unknown Sat 29 Apr 2017 22:10